שירות באיזור חולון - אשקלון

לוגו המאלף והכלב

מפקודות פשוטות ועד לתרגילים מורכבים- איך קליקר יכול לעזור לאילוף כלבים

תוכן עניינים

מה זה אילוף באמצעות קליקר?

אילוף עם קליקר הוא שיטה לאילוף כלבים (ובעלי חיים אחרים) המתבססת על חיזוקים חיוביים. שיטה זו משתמשת במכשיר כף יד קטן, הנקרא קליקר, מכיוון שמפיק צליל "קליק". משתמשים בצליל ה"קליק" כדי לסמן התנהגויות רצויות. הכלב לומד לקשר את הצליל עם פרס, כגון חטיף או משחק, ובכך מתחזקות אצלו התנהגויות שהמאלף רוצה לחזק.

באילוף באמצעות קליקר, המאלף מלמד את הכלב לשייך את צליל הקליק לתגמול כלשהוא. זה נעשה על ידי לחיצה על הקליקר ונתינת תגמול מיד לאחריו. לאחר מספר חזרות, הכלב לומד שצליל הלחיצה אומר שמגיע תגמול (למשל חטיף).

לאחר שהכלב למד לשייך את הקליק לפרס, המאלף יכול להתחיל להשתמש בקליק כדי לסמן התנהגויות רצויות. לדוגמה, אם המטרה היא לאלף את הכלב לשבת, ברגע שהכלב יושב לאחר הפקודה "שב" , המאלף ילחץ על הקליקר ומיד לאחר מכן ייתן לכלב פינוק. עם הזמן הכלב לומד שהישיבה בעקבות הפקודה "שב" גורמת לצליל הקליק ולקבלת הפרס, וההתנהגות הופכת קבועה.

אילוף באמצעות קליקר הוא שיטה פופולארית ויעילה לאילוף כלבים מכיוון שהוא מבוסס על אילוף באמצעות חיזוקים חיוביים, המעודד התנהגויות רצויות ומחזק את הקשר בין הכלב למאלף. ניתן להשתמש בו כדי ללמד מגוון רחב של התנהגויות, החל מפקודות ציות בסיסיות ועד לטריקים ומשימות מורכבות יותר.

איך תהליך האילוף באמצעות קליקר עובד?

אם אתם מעוניינים להתחיל אילוף באמצעות קליקר עם הכלב שלכם, הנה סיכום של התהליך כולו:

 1. השיגו קליקר: בשביל להתחיל לאלף בשיטה זו, קודם כל צריך מכשיר קליקר. ניתן למצוא מכשירים כאלה בחנויות שונות לחיות מחמד, וכמובן באתרים שונים ברחבי האינטרנט.
 2. למדו את הכלב את התניית הצליל: לפני שמתחילים באילוף עצמו, צריך ללמד את הכלב שקול ה"קליק" אומר שהוא מקבל פרס. כדי לעשות זאת, פשוט לחצו על הקליקר ומיד תנו לכלב פרס מסויים כגון חטיף. חזרו על כך מספר פעמים עד שהכלב שלכם יתחיל לשייך את צליל הלחיצה לפרס.
 3. בחר התנהגות לאימון: החליטו על התנהגות ספציפית שברצונכם לאלף את הכלב שלכם אליה, כגון ישיבה, ארצה או הגעה כשקוראים לו.
 4. לחצו על הקליקר בזמן המתאים: ברגע שהכלב שלכם מבצע את הפקודה, לחצו על הקליקר ומיד תנו לו פרס. זה יעזור לכלב להבין שההתנהגות רצויה ושקול הלחיצה אומר שפרס מגיע.
 5. חזרו: המשיכו ללחוץ על הקליקר ולהעניק פרסים בכל פעם שהכלב שלכם מבצע את ההתנהגות הרצויה. זה יעזור לו ללמוד את ההתנהגות מהר יותר וזה מחזק את הקשר בין ההתנהגות לצליל הלחיצה.
 6. צאו למחוזות חדשים: לאחר שהכלב שלכם למד את ההתנהגות במקום אחד (למשל בבית), תוכלו להתחיל להתאמן במקומות שונים ועם הסחות דעת שונות. זה יעזור לכלב ללמוד לבצע את הפקודה במגוון מצבים.

זכרו לשמור על אימונים קצרים וחיוביים, ולסיים תמיד בנימה טובה. עם תרגול עקבי וחיזוק חיובי, הכלב שלכם יכול ללמוד מגוון רחב של פקודות באמצעות אימון עם קליקר.

האם צריך לשיטה הזו מכשיר קליקר מיוחד?

בכל הנוגע לבחירת קליקר לאילוף הכלב שלך, יש מגוון אפשרויות זמינות. הסוג הנפוץ ביותר של קליקר המשמש לאילוף כלבים הוא קליקר כף יד, שהוא מכשיר פלסטיק קטן המפיק צליל נקישה מובהק בלחיצה. זוהי אפשרות זולה וזמינה באופן נרחב בחנויות לחיות מחמד ובאינטרנט.

אפשרות נוספת היא אפליקציית קליקר לסמארטפון, שיכולה להיות בחירה נוחה אם אינך רוצה לשאת איתך קליקר נפרד. יש מאמנים שמשתמשים גם בלחיצת עט או במשרוקית כחלופה לכל אלו.

בסופו של דבר, סוג הקליקר שבו תשתמשו הוא עניין של העדפה אישית. הדבר החשוב ביותר הוא לבחור קליקר שנוח לכם להשתמש בו ושמפיק צליל עקבי ומובחן שהכלב שלכם יכול לזהות בקלות.

מה ניתן ללמד את הכלב באמצעות קליקר?

אילוף באמצעות קליקר יכול להיות כלי רב עוצמה לחיזוק התנהגות טובה אצל כלבים. הנה כמה דרכים בהן תוכלו להשתמש באימון קליקים כדי לעודד התנהגות חיובית:

 1. ציות בסיסי: אילוף קליקר הוא דרך מצוינת ללמד את הכלב שלך פקודות ציות בסיסיות, כגון "שב", "ארצה" ו"בוא". על ידי לחיצה ומתן פרס בכל פעם שהכלב שלך מבצע את ההתנהגות הרצויה, אפשר לחזק את הפקודות הללו אצל הכלב ולגרום להם להבין מה מצופה מהם בעת אמירת פקודה מסויימת.
 2. טריקים: ניתן להשתמש באימון קליקים גם כדי ללמד את הכלב שלך טריקים מהנים, כגון גלגול, איך ללמד כלב לתת יד, או לעמוד כמו ארנב. התנהגויות אלו יכולות לספק גירוי נפשי ולסייע בחיזוק הקשר בינך לבין הכלב שלך.
 3. "נימוסים טובים": ניתן להשתמש באימון קליקים כדי לעודד נימוסים טובים והתנהגות מנומסת אצל הכלב שלך. לדוגמה, אפשר ללחוץ על הקליקר ולהעניק חטיף כשהכלב שלך מקבל אנשים חדשים בצורה רגועה, הולך יפה עם רצועה או מחכה בסבלנות לאוכל שלו.

האם אילוף באמצעות קליקר מתאים לעצירת התנהגויות לא רצויות?

אימון קליקים יעיל ביותר ללימוד וחיזוק התנהגויות רצויות אצל כלבים.

עם זאת, אימון קליקים יכול לשמש גם לטיפול בהתנהגויות לא רצויות או בעייתיות אצל כלבים. על ידי התמקדות בהוראה וחיזוק התנהגויות אלטרנטיביות, אימון קליקים יכול לעזור להפנות את תשומת הלב של הכלב שלך הרחק מהתנהגויות לא רצויות ואל התנהגויות רצויות יותר. לדוגמה, אם הכלב שלך נוטה לקפוץ על אנשים, ניתן להשתמש באימון קליקים כדי ללמד את הכלב שלך לשבת או לעמוד במקום.

עם זאת, אימון קליקים עשוי להיות גישה לא יעילה לטיפול בבעיות התנהגות חמורות או תוקפנות אצל כלבים. במקרים כאלה, לרוב עדיף להיעזר במאלף כלבים מקצועי או התנהגותי שיוכל לעזור לך לפתח תוכנית מקיפה לשינוי התנהגות המותאמת לצרכים הספציפיים של הכלב שלך.

במשך כמה זמן צריך להשתמש בקליקר?

אין מגבלת זמן מוגדרת לשימוש בקליקר באילוף כלבים, שכן הדבר תלוי במידה רבה בכלב עצמו ובצורכי האילוף שלו. עם זאת, הקליקר משמש בדרך כלל בשלבים המוקדמים של האימון כדי לעזור לכלב ללמוד התנהגויות חדשות ולחזק התנהגויות אלו באמצעות חיזוק חיובי.

ברגע שהכלב למד התנהגות וביצע אותה בעקביות, ייתכן שהקליקר כבר לא יהיה נחוץ. עם זאת, חשוב להמשיך ולהשתמש בחיזוקים חיוביים, כמו ליטופים וחטיפים, כדי לשמור על ההתנהגות ולעודד את הכלב להמשיך ולבצע אותה.

במקרים מסוימים, הקליקר עשוי לשמש למשך כל זמן האילוף של הכלב, במיוחד אם הכלב מגיב אליו היטב והמאלף מוצא שהוא כלי יעיל לתקשורת עם הכלב.

בסופו של דבר, משך הזמן שבו משתמשים בקליקר יהיה תלוי במטרות האימון האישיות שלך ובצרכים של הכלב שלך. חיזוק חיובי עקבי ואימון מתמשך הם המפתח לשמירה על התנהגות טובה ופיתוח מערכת יחסים חזקה עם הכלב שלך.

יתרונות באילוף עם קליקר

ישנם מספר יתרונות לשימוש בקליקר לאילוף כלב:

 1. חיזוק חיובי: בבסיס השיטה עומד עקרון החיזוק החיובי, מה שאומר שהוא מתמקד בתגמול התנהגות רצויה במקום להעניש התנהגות רעה. גישה זו מעודדת כלבים ללמוד התנהגויות חדשות ומחזקת את הקיימות, ויוצרת חווית אילוף חיובית ומתגמלת יותר הן לכלב והן למאלף.
 2. תקשורת ברורה: אילוף קליקיר מספק תקשורת ברורה בין הכלב למאלף. צליל הלחיצה משמש כסמן מובהק המאותת לכלב שהוא עשה משהו נכון, מה שמקל על הכלב להבין איזו התנהגות מתוגמלת.
 3. עקביות: אימון קליקים מספק מסר עקבי לכלב, שעוזר לצמצם בלבול ותסכול. המאלף יכול להשתמש בקליקר במגוון הגדרות ומצבים, ולספק לכלב משוב וחיזוק עקביים.
 4. הגברת המוטיבציה: אימון קליקים יכול להגביר את המוטיבציה של הכלב ללמוד ולבצע התנהגויות חדשות. מכיוון שהכלב מתוגמל בפרסים שונים, סביר יותר שהוא יחזור על ההתנהגות בעתיד, מה שיוביל לאילוף מהיר ואפקטיבי יותר.
 5. קשר ואמון: אילוף קליקים יכול לעזור לבנות קשר חזק יותר של אמון והבנה בין הכלב למאלף. באמצעות שימוש בחיזוקים חיוביים יוצר המאלף לכלב חוויה חיובית ומתגמלת, שיכולה להגביר את האמון והנכונות של הכלב ללמוד.

בסך הכל, אימון קליקים הוא דרך אנושית, יעילה ומתגמלת לאלף כלבים, המספקת תקשורת ברורה, עקביות וחיזוק חיובי כדי לעזור להם ללמוד התנהגויות חדשות ולהיות חיות מחמד שמתנהגות היטב.

חסרונות באילוף עם קליקר

בעוד שאימון קליקים נחשב בדרך כלל לשיטת אימון יעילה ואנושית ביותר, ישנם כמה חסרונות או מגבלות פוטנציאליים שכדאי לזכור:

 1. מצריך תזמון וקואורדינציה: אימון קליקים מצריך תזמון וקואורדינציה מדויקים, שכן הקליק חייב להגיע מיד לאחר ההתנהגות הרצויה על מנת להיות אפקטיבי, ולאחריו חייב להגיע הפרס. זה יכול לקחת קצת תרגול, ולא כל המאמנים עשויים להרגיש בנוח להשתמש בקליקר.
 2. לא אידיאלי עבור כל הכלבים: כלבים מסוימים עשויים שלא להגיב טוב לאימון קליקים, במיוחד אלה שמפחדים, מודאגים או מוסחים בקלות. במקרים אלו, שיטות אימון אחרות עשויות להיות יעילות יותר.
 3. יכול לקחת זמן: אימון קליקים יכול להיות תהליך שלוקח זמן, במיוחד אם אתה עובד עם כלב שלא מכיר את השיטה. ייתכן שידרשו מספר מפגשי אילוף עד שהכלב יבין את הקשר בין הקליק לתגמול.
 4. מסתמך על פינוקים: אימון קליקים מסתמך על שימוש בפינוקים או תגמולים אחרים כדי לחזק התנהגויות חיוביות. זה יכול להוות אתגר עבור כלבים מסויימים, ויש לוודא שלא נוצרת תלות מוחלטת בחטיפים ובאוכל.
 5. דורש שימוש עקבי: אימון קליקים דורש שימוש עקבי וחזרות על מנת להיות יעיל. אם המאמן אינו עקבי או אינו מחזק את ההתנהגויות הרצויות באופן עקבי, האימון עשוי להיות פחות יעיל.

בסך הכל, אילוף קליקים הוא שיטת אילוף יעילה ואנושית עבור כלבים רבים, אך חשוב להיות מודעים למגבלות הפוטנציאליות שלה ולהשתמש בה בצורה מתאימה ועקבית.

לסיכום

אילוף עם קליקר הוא שיטת חיזוק חיובי המשמשת לאילוף כלבים, הכוללת שימוש בצליל מובחן ("הקליק") כדי לאותת לכלב כאשר הוא עשה משהו כמצופה ממנו. זה יכול לשמש כדי לחזק התנהגויות טובות ולמגר התנהגויות רעות. למרות שהוא עשוי לדרוש קצת תרגול ודיוק, לאימון קליקים יש כמה יתרונות, כולל התמקדותו בחיזוק חיובי, תקשורת ברורה, עקביות, מוטיבציה מוגברת ופוטנציאל לקשר ואמון בין הכלב למאלף. עם זאת, ייתכן שהוא אינו אידיאלי עבור כל הכלבים או מצבי אילוף, וכמה מגבלות פוטנציאליות כוללות את הסתמכותו על פינוקים והצורך בתזמון ובתיאום. בסך הכל, אימון קליקים הוא דרך יעילה ואנושית ביותר לאלף כלבים כאשר משתמשים בהם באופן עקבי והולם.

רועי ישראל - מאלף כלבים מקצועי

על הכותב

רועי ישראל - מאלף כלבים מוסמך

נעים מאוד, אני רועי ישראל – מאלף כלבים ובעל פנסיון אילוף | אירוח
גדלתי עם בעלי חיים רוב חיי וכלבים בעיקר,

את הכשרתי המקצועית קיבלתי ב-WOOF DOG ISRAEL. הוכשרתי לאילוף כלבי בית, אבחון בעיות התנהגות, כלבי הרחה, כלבי הגנה וליווי.

השירותים שאני מציע:
פנסיון אירוח | פנסיון אילוף | אילוף בבית הלקוח | גן יומי לכלבים | טיפול בבעיות התנהגות | סידרת חינוך ואילוף לגורים | כלבי הגנה וליווי | כלבי הרחה ומציאת אמל"ח ועוד.

מעוניינים באילוף הכלב?

לייעוץ ראשוני ללא עלות

השאירו פרטים ונחזור אליכם