שירות באיזור חולון - אשקלון

לוגו המאלף והכלב

למה הכלב אוכל צואה? ומה ניתן לעשות לגבי זה

תוכן עניינים

כלבים לעיתים יכולים להפגין התנהגויות שמותירות אותנו מבולבלים ודואגים. אחת מההתנהגויות הלא נעימות שיכולות להיות הקטגוריה הזו היא אכילת צואה – תופעה המכונה Coprophagia.

במאמר זה ננסה לענות על השאלה מדוע כלבים עלולים לאכול צואה, איך ניתן למנוע את ההתנהגות הזאת מראש ומה כדאי לעשות כשהיא קורית.

למה כלבים אוכלים צואה?

המעשה של כלב שאוכל צואה עשוי להראות לנו מביך ומגעיל, אך מנקודת מבט של התנהגות הכלבים והביולוגיה, ישנן מספר סיבות לכך שכלבים עשויים לאכול צואה.

פרפסקטיבה אבולוציונית

אינסטינקטים של הישרדות בטבע: כלבים הם צאצאים של זאבים, ובטבע, צריכת צואה יכולה לשרת מטרה הישרדותית. זאבים עשויים לאכול צואה כדי להימנע מהשארת כל זכר לנוכחותם, ובכך להתחמק מטורפים או מתחרים. בעצם זה סוג של טשטוש עקבות לפעילות שלהם.

גורים מחקים את התנהגותה של אמא: בטבע, כלבות אמהות היו מנקות אחרי הגורים שלהן על ידי אכילת ה"פסולת" שלהם כדי לשמור על המאורה נקייה, ולהפחית את הסיכון למשיכת טורפים.

חסרים תזונתיים

חוסר בחומרים תזונתיים חיוניים: תיאוריה נפוצה מציעה שחלק מהכלבים נוקטים באכילת צואה עקב מחסור בחומרים מזינים חיוניים בתזונה שלהם. אם תזונתו של כלב חסרה בויטמינים, מינרלים או מרכיבים חיוניים אחרים, הם עשויים לחפש את חומרי המזון החסרים הללו מהצואה. לכלבים יש חוש ריח חד והם יכולים לזהות אפילו כמויות קטנות של חומרים מסוימים. אם בתזונה של כלב חסרים מרכיבים ספציפיים, הם עלולים באופן אינסטנקטיבי לפנות לצואה בחיפוש אחר המרכיבים הללו.

חיפוש תשומת לב

רצון לתגובת הבעלים: כלבים הם חיות חברתיות ומשתוקקים לתשומת לב מהבעלים שלהם. אם כלב מבין שאכילת צואה מעוררת תגובה חזקה מהבעלים שלו, גם אם זו תשומת לב שלילית, הוא עשוי להמשיך בהתנהגות כדי להשיג תשומת לב.

קשר בין קשב וחיזוק התנהגות: כלבים לומדים באמצעות חיזוק. אם כלב ננזף או רודפים אחריו כאשר נתפס אוכל צואה, הם עלולים לפרש זאת בצורה לא נכונה כסוג של תשומת לב ולהמשיך בהתנהגות כדי לעורר תגובה.

סיבות רפואיות

הפרעות ספיגה: מצבים רפואיים מסוימים עלולים להוביל לספיגה לקויה של חומרים מזינים במערכת העיכול של הכלב. אכילת צואה עלולה להתעורר כתוצאה מניסיונו של גופם לחלץ את כל החומרים המזינים שנותרו מהצואה.

מחסור באנזימי עיכול: חלק מהכלבים עשויים לעיתים חסרים את אנזימי העיכול הדרושים לפירוק וספיגת חומרים מזינים מהמזון שלהם. כתוצאה מכך, הם עלולים לפנות לצואה בניסיון לרכוש חומרים מזינים שגופם אינו יכול לעבד ביעילות.

הבנת הסיבות המגוונות האלו מאחורי ההתנהגות של אכילת צואה קודם כל נותנת היגיון מסויים במעשה הזה של הכלבים שלנו. אם נבין את הסיבה המדוייקת שבגללה הכלב שלנו מבצע את ההתנהגות הזו, נוכל לטפל במצב ביעילות רבה יותר, ובמידת הצורך גם לספק את הצרכים החסרים של הכלב שלנו ולדאוג לרווחה שלו בצורה מושלמת.

מניעה וטיפול באכילת צואה

מניעה וטיפול באכילת צואה אצל כלבים דורשים גישה אקטיבית שמשלבת התאמות תזונתיות, אילוף וכן מעקב צמוד אחרי הכלב שלכם.

הבטחת תזונה עשירה בחומרים מזינים

על מנת למנוע מהכלב לחפש השלמה של צרכים תזונתיים עם אכילת צואה, עליכם לוודא שהכלב מקבל מזון איכותי שמיועד לכלבים, שעונה על הצרכים התזונתיים שלו. אם אתם לא בטוחים מה הכלב שלכם צריך לקבל, תוכלו להתייעץ עם מאלף כלבים מקצועי או ווטרינר.

לוח זמנים קבוע להאכלה

קבעו לוח זמנים להאכלה עקבית של הכלב שלכם. זמני ארוחות קבועים עוזרים לווסת את הרעב שלהם ולהפחית את הסבירות שהם יחפשו מקורות מזון חלופיים כמו צואה.

הקפידו לא להשאיר מזון בחוץ שלכלב יש גישה חופשית אליו. זה יכול לעזור למנוע דפוסי אכילה לא סדירים.

גירוי פיזי ונפשי

ודא שהכלב שלך יקבל פעילות גופנית מספקת כדי לשמור על גירוי פיזי ונפשי, כמו שכל כלב צריך. עיסוק בפעילות גופנית יכול להפחית את השעמום, שיכול להיות טריגר לאכילת צואה.

ניהול פסולת בצורה נכונה

אחת מהדרכים למנוע אכילת צואה היא מניעת הגישה של הכלב שלכם בצורה פיזית לצואה עצמה. עליכם קודם כל לנקות מהר את הצואה שהכלב שלכם עשה, וכן למנוע ממנו לגשת לצואה בזמן טיול ברחוב או בסביבות אחרות.

אם הכלב שלכם נוטה לחפש פסולת מהסוג הזה באזורים מסויימים, תשקלו איך כדאי להגביל את הגישה שלו לאזורים האלה.

בזמן טיולים, פקחו עיניים ותראו אם הכלב שלכם מתעניין בצואה שמצא או מרחרח אותה. נסו למנוע את ההתנהגויות האלו עוד לפני שהן קורות ולהסית את תשומת הלב של הכלב.

אילוף מתאים

אילוף כלב לפקודות בסיסיות וכן פקודות כמו "אליי" או "לעזוב" יכולות להיות חשובות ולעזור מאוד בכל התהליך של מניעת אכילת צואה. זה יעזור לכם לגרום לכלב לבוא אליכם או שיעזוב את הצואה או הפסלות האחרת שבה הוא נוגע כרגע.

בנוסף, עליכם לבצע חיזוק חיובי להתנהגות רצויה. אם הכלב שלכם מתמיד בארוחות בצורה טובה, נמנע מאכילת צואה, מגיע אליכם כשאתם קוראים לו כשהוא הלך לרחרח צואה ועוד דברים בסגנון, הרעיפו עליו חיזוקים חיוביים והדגישו לו איזה התנהגות מצופה ממנו.

לסיכום

במאמר זה למדנו על הסיבות שיכולות להביא לכלב לאכילת צואה וכן במניעה ובפתרונות להתנהגות הזו. אם נעקוב אחרי התנהגות הכלב שלנו, נספק לו את כל צרכי התזונה שלו בצורה הטובה ביותר, נספק לו שגרת האכלה מסודרת, נוכל לצמצם את הסיכוי שהכלב שלנו יאכל צואה.

אם אתם זקוקים לעזרה באילוף הכלב שלכם בנושא זה או בנושאים אחרים, אל תהססו לפנות אליי 🙂

שיהיה בהצלחה!

רועי ישראל - מאלף כלבים מקצועי

על הכותב

רועי ישראל - מאלף כלבים מוסמך

נעים מאוד, אני רועי ישראל – מאלף כלבים ובעל פנסיון אילוף | אירוח
גדלתי עם בעלי חיים רוב חיי וכלבים בעיקר,

את הכשרתי המקצועית קיבלתי ב-WOOF DOG ISRAEL. הוכשרתי לאילוף כלבי בית, אבחון בעיות התנהגות, כלבי הרחה, כלבי הגנה וליווי.

השירותים שאני מציע:
פנסיון אירוח | פנסיון אילוף | אילוף בבית הלקוח | גן יומי לכלבים | טיפול בבעיות התנהגות | סידרת חינוך ואילוף לגורים | כלבי הגנה וליווי | כלבי הרחה ומציאת אמל"ח ועוד.

מעוניינים באילוף הכלב?

לייעוץ ראשוני ללא עלות

השאירו פרטים ונחזור אליכם